Blog

Zespół Suchego Oka (ZSO), to wieloczynnikowa choroba powierzchni oka o bardzo złożonej naturze i podłożu. ZSO pojawia się gdy oczy nie produkują wystarczającej ilości łez, ich skład nie jest odpowiedni bądź łzy zbyt szybko odparowują.

Objawia się dyskomfortem w obrębie oczu, bólem i światłowstrętem, pieczeniem, swędzeniem, kłuciem, częstym mruganiem, suchością, uczuciem piasku pod powiekami. Objawy suchego oka nasilają się wraz z wiekiem, ale również mogą być skutkiem przyjmowania różnych leków ( np. przeciwalergicznych , przeciwdepresyjnych, antykoncepcyjnych, nasennych, moczopędych), a także gdy dieta uboga jest w witaminy A, C, E oraz mikroelementy cynk i selen.
Często bagatelizujemy te dolegliwości uznając je za mało istotne i nie jesteśmy świadomi, ze mogą one doprowadzić do uszkodzenia rogówki, powstania przymgleń, ubytków i owrzodzeń, zapalenia brzegów powiek lub zakażenia nużeńcem (trudnego do wyleczenia)..
Dolegliwości związanych z ZSO występują często u osób pracujących biurowo przy komputerze.
Istotny wpływ ma również korzystanie ze smartfonów, laptopów , długotrwałe oglądanie TV, praca w klimatyzowanych pomieszczeniach gdzie powietrze jest suche. Innymi czynnikami związanymi ze środowiskiem są: dym papierosowy, smog, pył, brud. Nie bez znaczenia jest również używanie soczewek kontaktowych.
Do lekarza specjalisty należy zgłosić się gdy odczuwamy : pieczenie, kłucie, ból, uczucie ciała obcego, gdy występuje widoczne zaczerwienienie oka. W pierwszej kolejności możemy pomóc sobie samodzielnie stosując sztuczne łzy (krople nawilżające). Gdy jest to niewystarczające to może oznaczać, ze potrzebujemy specjalistycznej pomocy

Leczenie. Czy można leczyć ZSO?

Najlepszym sposobem  jest zgłoszenie się do gabinetu posiadającego urządzenie zwane ICP OSA służące do kompleksowej diagnostyki ZSO.
Badanie pozwala na wykonanie :
1.    Badania gruczołów Meibona i ich dysfunkcji (meibografia)
2.    Oceny ilości filmu łzowego
3.    Analizy przerwania filmu łzowego w czasie
4.    Analizy i pomiaru warstwy lipidowej

Wynik badania mówi o występowaniu i stopniu zaawansowania ZSO.
Badanie to jest bezbolesne, krótkie , nadaje się dla osób w każdym wieku, nie powoduje dyskomfortu, upośledzenia widzenia, nie wymaga podania kropli znieczulających i rozszerzających. Polega na wykonaniu serii zdjęć.
W zaawansowanej postaci ZSO jedyną skuteczną terapią jest terapia E-Eye.

Terapia E-EYE
Terapia E-eye jest zaawansowanym i nowoczesnym zabiegiem wykorzystującym polichromatyczne światło pulsacyjne o jednolitych i perfekcyjnie skalibrowanych pulsach. E-eye emituje zimne światło, które w pełni bezpieczny sposób stymuluje gruczoły Meiborma. W odpowiedzi na tę stymulację, następuje wznowienie wydzielania przez gruczoły, co skutkuje przywróceniem normalnej struktury filmu łzowego i stopniowym ustąpieniem objawów schorzenia. Skuteczność leczenia zależy od stosowania się do określonego protokołu terapeutycznego, który obejmuje 4 sesje zgodne z harmonogramem ustalonym przez lekarza specjalistę.Zabieg jest nieinwazyjny, bezbolesny i całkowicie nieszkodliwy dla gałki ocznej. Stymulacja urządzeniem E-Eye przywraca prawidłowe funkcjonowanie gruczołów Meiboma. Rezultaty pojawiają się krótko po zabiegu, a ich trwałość wzrasta z każdym kolejnym zabiegiem