Leczenie CME (torbielowatego obrzęku plamki)

Po operacji usunięcia zaćmy pacjenci oczekują (i słusznie!) poprawy jakości widzenia. Czasami jednak mimo prawidłowego przebiegu całego procesu leczenia, nadal zgłaszają zaburzenia widzenia. Może być to objaw tzw. torbielowatego obrzęku plamki żółtej (w skrócie CME). Na szczęście współczesna medycyny zna skuteczne sposoby leczenia i tej dolegliwości. 

CME – objawy i diagnostyka

CME (ang. Cystoid Macular Edema) to obrzęk centralnej części siatkówki – tzw. plamki, odpowiedzialnej za widzenie szczegółów, kolory i ostrość obrazu. Gdy w tej okolicy gromadzi się płyn, dochodzi do pogorszenia widzenia. CME może wystąpić po operacji zaćmy, ale także w przebiegu chorób takich jak cukrzyca, zapalenie błony naczyniowej czy zakrzep żyły siatkówki.

Najczęstsze objawy to:

  • pogorszenie ostrości widzenia,
  • falowanie obrazu,
  • trudności w czytaniu drobnego druku,
  • widzenie jak przez mgłę,
  • poczucie, że „coś zasłania środek obrazu”.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów konieczna jest wizyta u lekarza okulisty, który potwierdzi lub wykluczy CME. Do tego niezbędne jest badanie obrazowe OCT (optyczna koherentna tomografia) – szybkie, bezbolesne, nieinwazyjne badanie, które pokazuje przekrój siatkówki i pozwala ocenić obecność płynu w plamce. W Med-Plus wykonujemy je przy użyciu bardzo precyzyjnego systemu SPECTRALIS® firmy Heidelberg Engineering, o którym już wielokrotnie pisaliśmy w naszych artykułach. 

Leczenie CME – dostępne metody

Leczenie CME zależy od jego przyczyny, ale najczęściej stosowane metody to:

  • Krople z lekami przeciwzapalnymi (NLPZ)

Często stosowane po operacjach zaćmy. Pomagają zmniejszyć stan zapalny i obrzęk.

  • Sterydy (miejscowe lub doszklistkowe)

Mogą być podawane w kroplach, jako wstrzyknięcia do oka lub specjalne implanty uwalniające lek stopniowo.

  • Iniekcje z lekami anty-VEGF

Szczególnie skuteczne przy CME związanym z cukrzycą lub zakrzepem żylnym. Blokują działanie białka, które zwiększa przepuszczalność naczyń i sprzyja obrzękowi.

  • Leczenie choroby podstawowej

W przypadku retinopatii cukrzycowej lub zapaleń wnętrza oka ważne jest kontrolowanie ogólnego stanu zdrowia i chorób przewlekłych.

Odpowiednio dobrane przez specjalistę leczenie pozwala znacznie poprawić jakość widzenia, a nawet całkowicie cofnąć zmiany. Kluczem do sukcesu jest nielekceważenie niepokojących objawów oraz szybka diagnoza, a zaraz po niej wdrożenie leczenia.

Umów się na wizytę!

Choć ryzyka wystąpienia CME nie da się zawsze całkowicie wyeliminować, to można je ograniczyć poprzez stosowanie się do zaleceń lekarza po przebytych zabiegach, regularne kontrole okulistyczne oraz dbałość o ogólny stan zdrowia. Dlatego jeśli obserwujesz u siebie pogorszenie widzenia, umów się na wizytę do naszego specjalisty. Przyjmujemy zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie - skontaktuj się z nami!