LECZENIE DME
DME (z ang. Diabetic Macular Edema) to cukrzycowy obrzęk plamki , występujący jako powikłanie choroby cukrzycowej typu 1 lub 2. Innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na DME są: nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, stosowanie używek, otyłość. Obok AMD cukrzycowy obrzęk plamki jest jedną z chorób najczęściej powodujących trwałe zmiany anatomiczne, upośledzenie narządu wzroku, a nawet jego nieodwracalną utratę. W przeciwieństwie do zwyrodnienia związanego z wiekiem, DME może występować nawet u bardzo młodych osób, dlatego chorzy na cukrzycę powinni regularnie poddawać się kontroli okulistycznej, aby w razie konieczności jak najszybciej wdrożyć leczenie. Choć zdarzają się sytuacje, że to lekarz okulista jako pierwszy wskazuje na podejrzenie występowania choroby cukrzycowej u pacjenta, który skarży się na pogorszenie wzroku.
Plamka żółta
Plamka żółta to obszar siatkówki wypełniony fotoreceptorami (z żółtym zabarwieniu – stąd nazwa), odpowiedzialny między innymi za widzenie centralne, ostrość wzorku, a także postrzeganie kształtów i barw.
Dlatego pierwszymi objawami upośledzenia jej funkcjonowania jest zniekształcenie obrazu, zaburzenie widzenia kontrastów, kolorów, światłowstręt. Warto pamiętać, że schorzenie to może dotyczyć tylko jednego oka. Zdarza się, że to właśnie lekarz okulista wskazuje jako pierwszy podejrzenie choroby cukrzycowej, gdy pacjent zgłasza się do niego z wyżej wymienionymi symptomami.
Diagnoza DME
W celu potwierdzenia DME niezbędne jest badanie okulistyczne ostrości wzroku, dna oka oraz wykonanie specjalistycznych badań obrazowych: OCT (optyczna koherentna tomografia), Angio-OCT, oraz angiografii fluorosceinowej. W naszej przychodni wspomniane badania wykonujemy przy użyciu aparatu Heidelberg Spectralis i Triton – najnowocześniejszego i najdokładniejszego systemu obrazowania . W badaniach obrazowych można zaobserwować obecność obrzęku w plamce, który pojawia się jako następstwo wzrostu przepuszczalności naczyń krwionośnych spowodowanej przez chorobę cukrzycową. Wzrost ten powoduje czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego (ang. Vascular Endothelial Growth Factor). Dlatego jednym ze sposobów leczenia DME jest podawanie preparatów anty-VEGF bezpośrednio do gałki ocznej.
Iniekcje doszklistkowe
Zastrzyki do ciała szklistego podaje się w warunkach ambulatoryjnych. Jest to zabieg bezbolesny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Zazwyczaj trwa kilka minut. Poprzedzony jest badaniem okulistycznym, w trakcie którego sprawdza się między innymi, czy nie ma przeciwwskazań do podania leku. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka preparatów anty-VEGF stosowanych w leczeniu DME: aflibercept, ranibizumab, brolucizumab, farycymab, bewacyzumab (zatwierdzone leczenie off-label) oraz glikokortykosteroid – deksametazon (w postaci implantu). Ich działanie polega na hamowaniu rozrostu naczyń krwionośnych, odpowiedzialnych za obrzęk plamki. O skuteczności terapii decyduje przede wszystkim jej wczesne rozpoczęcie oraz regularność podawania zastrzyków.
Program lekowy NFZ
Pacjenci Med Plus mogą skorzystać z refundowanego od kilku lat przez Narodowy Fundusz Zdrowia programu lekowego, pod warunkiem spełnienia odpowiednich kryteriów oraz braku przeciwwskazań. Chorzy zakwalifikowani do programu mogą liczyć na stałą opiekę lekarza okulisty, regularne badania kontrolne oraz leczenie według określonego schematu. Pacjenci nieobjęci programem lekowym mogą skorzystać z usług komercyjnych .
Laseroterapia w leczeniu DME
W leczeniu cukrzycowego obrzęku plamki stosuje się też laseroterapię. Zazwyczaj jest to leczenie wspomagające działanie iniekcji doszklistkowych. Połączenie terapii mikropulsowej z iniekcjami daje najlepsze efekty. W przychodni Med Plus do tego celu wykorzystujemy laser IRIDEX oraz nawigowany cyfrowo NAVILAS® PRIME, który umożliwia precyzyjne i szybkie działanie w miejscu schorzenia, a tym samym przyczynia się do zmniejszenia obrzęku plamki.
Skonsultuj się z lekarzem okulistą w celu ułożenia planu leczenia DME.