LASEROTERAPIA SIATKÓWKI
Siatkówka
Siatkówka (retina) to bardzo cienka warstwa znajdująca się wewnątrz oka – na jego tylnej ścianie. Jej głównym zadaniem jest odbieranie bodźców świetlnych i przekształcanie ich w impulsy nerwowe, które następnie są przesyłane do mózgu przez nerw wzrokowy. To właśnie dzięki siatkówce widzimy świat w kolorach, kształtach i ruchu. Jest to niezwykle delikatna i wrażliwa część oka. Uszkodzenie siatkówki może prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem, a nawet do jego utraty.
Do najczęstszych chorób siatkówki należą:
● retinopatia cukrzycowa – powikłanie cukrzycy uszkadzające naczynia krwionośne
siatkówki,
● zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) – związane z wiekiem,
● odwarstwienie siatkówki – stan nagły wymagający szybkiej interwencji,
● zakrzepy naczyń siatkówki, nowotwory, zapalenia i inne.

Leczenie chorób siatkówki
Proces leczenia chorób siatkówki zależy przede wszystkim od rodzaju schorzenia. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u specjalisty chorób oczu oraz pilna konsultacja w przypadku wystąpienia niepojących objawów, takich jak: błyski, „męty” w polu widzenia, czy nagłe pogorszenie ostrości widzenia. Lekarz po wykonaniu badań diagnostycznych dobierze odpowiednią metodę leczenia. Może to być farmakoterapia, iniekcje doszklistowe, zabiegi chirurgiczne (witrektomia) oraz jedna z najczęściej stosowanych – laseroterapia.
Laseroterapia siatkówki
Laseroterapia siatkówki to nowoczesna, bezpieczna, a przede wszystkim skuteczna metoda leczenia różnych chorób siatkówki, zwłaszcza:
● retinopatii cukrzycowej – uszkodzenia siatkówki spowodowanego cukrzycą,
● zwyrodnienia siatkówki – np. zwyrodnienia obwodowego, które może prowadzić do
odwarstwienia siatkówki,
● zakrzepu żyły środkowej siatkówki – który może powodować obrzęk i utratę
widzenia,
● centralnej surowiczej retinopatii (CSR) – gdzie gromadzi się płyn pod siatkówką,
● wspomagająco przy leczeniu niektórych nowotworów oka.
Jak wygląda zabieg?
Laseroterapia jest zabiegiem wykonywanym w warunkach ambulatoryjnych – oznacza to, że nie wymaga pobytu w szpitalu. Zabieg jest zwykle bezbolesny i trwa kilkanaście minut. Przed jego rozpoczęciem pacjentowi podaje się krople rozszerzające źrenicę oraz znieczulenie miejscowe w formie kropli. Lekarz kieruje wiązkę lasera na odpowiednie miejsca na siatkówce. W zależności od rodzaju schorzenia, laser może być użyty do:
● zamknięcia przeciekających naczyń krwionośnych,
● uszczelnienia siatkówki,
● zniszczenia nieprawidłowych naczyń,
● zapobiegania odwarstwieniu siatkówki.
W Centrum Medycznym Med-Plus stosujemy jedno z nielicznych w Polsce urządzeń Systemu NAVILAS® PRIME. To nawigowany cyfrowo laser, który, oczywiście w połączeniu z doświadczeniem specjalisty, gwarantuje najlepszą precyzję oraz szybkość działania.
Przygotowanie i rekonwalescencja
Do zabiegu laseroterapii nie trzeba się specjalnie przygotowywać. W dniu zabiegu warto mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne – po rozszerzeniu źrenic oczy mogą być wrażliwe na światło. Nie zaleca się też prowadzenia samochodu bezpośrednio po zabiegu, gdyż przez kilka godzin wzrok może być zamglony lub nieco pogorszony. Pełny efekt leczenia widoczny jest zazwyczaj po kilku tygodniach. Lekarz ustala termin wizyty kontrolnej i dalsze zalecenia. Zachęcamy do kontaktu z naszą Rejestracją w celu umówienia wizyty na NFZ lub komercyjnie.