BEZPŁATNE LECZENIE AMD I DME – program NFZ
2025-01-10Diagnostyka obrazowa w okulistyce
2025-03-27Zespół suchego oka
Zaburzenia widzenia występują w przebiegu wielu chorób oczu. AMD, DME, zaćma, jaskra to tylko niektóre z nich. Czasami towarzyszy im pieczenie, świąd i uczucie piasku pod powiekami, łzawienie oraz zaczerwienienie oczu. Wtedy mamy do czynienia z tak zwanym zespołem suchego oka (ZSO).
Przyczyny ZSO
Zespół suchego oka (ZSO) to przewlekłe schorzenie, w przebiegu którego dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka przez film łzowy. Występuje wtedy, gdy oczy nie produkują wystarczającej ilości łez lub gdy ich jakość jest niewystarczająca, co prowadzi do podrażnienia i stanu zapalnego.
Jest to jedno z najczęstszych schorzeń okulistycznych, dotykające zarówno osoby starsze, jak i młodsze. Jego przyczyny mogą być różne:
- starzenie się organizmu (częsta dolegliwość kobiet po menopauzie)
- towarzyszące choroby przewlekłe
- przewlekłe stosowanie niektórych leków
- długotrwała praca przy komputerze
- niekorzystne warunki zewnętrzne (suche powietrze, klimatyzacja, dym papierosowy)
- noszenie soczewek kontaktowych
- skutek uboczny niektórych zabiegów okulistycznych
- przewlekłe zapalenie powiek
- dysfunkcja gruczołów Meiboma i inne choroby okulistyczne
Gruczoły Meiboma
Gruczoły Meiboma (gruczoły tarczkowe) to małe gruczoły łojowe znajdujące się w tarczce powiekowej, zarówno górnej, jak i dolnej. Ich główną funkcją jest produkcja i wydzielanie lipidowej warstwy filmu łzowego (meibum), która zapobiega nadmiernemu parowaniu łez i zapewnia stabilność nawilżenia oka. Zaburzenie ich funkcjonowania (np. zablokowanie) jest jedną z głównych przyczyn zespołu suchego oka.
Diagnoza i leczenie ZSO
Diagnostyka zespołu suchego oka opiera się na szczegółowym wywiadzie oraz badaniach okulistycznych, w tym meibografii – czyli obrazowaniu gruczołów Meiboma, a także teście fluoresceinowym, ocenie filmu łzowego oraz ilości wydzielanych łez (test Schirmera). W zależności od wyników badań, lekarz okulista zaleca odpowiednią terapię.
Leczenie Leczenie ZSO jest wielokierunkowe, może obejmować nawilżanie oczu (stosowanie tzw. sztucznych łez bez konserwantów lub różnego rodzaju maści i żelów na noc), suplementację, przyjmowanie leków przeciwzapalnych, masaż gruczołów Meiborna, zmianę stylu życia (unikanie dymu tytoniowego i klimatyzowanych pomieszczeń, higiena pracy przed monitorem, ochrona oczu przed wiatrem, słońcem). Niektóre przypadki wymagają bardziej zaawansowanych metod leczenia, na przykład zamknięcia punktów łzowych (za pomocą specjalnych zatyczek lub trwale za pomocą koagulacji termicznej czy laserowej).
Wizyta u okulisty
Sztuczne łzy są dostępne bez recepty, ale najczęściej przynoszą krótkotrwałą ulgę. Dlatego w razie podejrzenia ZSO należy się skontaktować z lekarzem okulistą, który określi pierwotną przyczynę dolegliwości i dostosuje leczenie do danego przypadku, znacznie poprawiając jakość widzenia, a co za tym komfort życia pacjenta.
Jeśli więc cierpisz na suchość, zaczerwienienie, pieczenie oczu, masz uczucie ciała obcego pod powiekami, a czasami dokucza Ci nadmierne łzawienie, to umów się na wizytę w naszej klinice Med-Plus do wybranego lekarza - zapraszamy do kontaku!
