Diagnostyka obrazowa w okulistyce
2025-03-27Centralna surowicza retinopatia (CSR)
Surowicza retinopatia (lub chorioretinopatia) to kolejna po AMD i DME choroba związana z obszarem plamki żółtej. W przebiegu choroby dochodzi do przecieku płynu surowiczego właśnie w okolicy plamki żółtej. Jednak w przeciwieństwie do wcześniej wspomnianych retinopatia surowicza może mieć charakter przejściowy. Czy to oznacza, że należy bezczynnie czekać na samoistne wyleczenie?
Objawy CSR
Główne objawy retinopatii surowiczej to
- nagłe pogorszenie ostrości widzenia centralnego w jednym oku (a czasami w dwóch)
- słabsze widzenie intensywności barw
- zamglony obraz
- osłabienie kontrastu
- problemy z widzeniem w ciemności
- zaburzenia widzenia kształtów (metamorfopsje) i wielkości (mikropsja)
- tzw. mroczek w centralnym polu widzenia
Czynniki ryzyka
CSR występuje głównie u mężczyzn w wieku 30-50 lat. Przyczyny występowania choroby nie są do końca poznane, ale można wyróżnić kilka czynników, które zwiększają ryzyko jej wystąpienia:
- autoimmunologiczne choroby współistniejące
- stosowanie sterydów
- długotrwały stres
- nadciśnienie tętnicze
- nadużywanie alkoholu
- palenie tytoniu
Diagnostyka retinopatii surowiczej
Retinopatia surowicza może rozwijać się długo niezauważona, gdyż zdrowe oko rekompensuje pogorszenie widzenia w oku chorym. Dopiero kontrola u lekarza okulisty i badanie ostrości widzenia w każdym oku pojedynczo może dopiero objawić problem. Diagnoza potwierdzona jest w badaniu obrazowym: OCT lub/i angiografii fluoresceinowej.
W Med-Plus korzystamy z nowoczesnego sprzętu okulistycznego SPECTRALIS® firmy Heidelberg Engineering – zaawansowanego systemu o konstrukcji modułowej, który łączy skanowanie laserowe dna oka z optyczną koherentną tomografię w wysokiej rozdzielczości. Więcej o badaniach obrazowych można przeczytać tutaj.
Leczenie CSR
Odpowiadając na pytanie zawarte we wstępie, obecnie nie trzeba czekać tygodni czy miesięcy, aż choroba minie samoistnie. To ma znaczenie, gdyż dotyka ona osób w wieku produktywnym, utrudniając im codzienne funkcjonowanie i pracę zawodową.
W terapii CSR stosuje się między innymi farmakoterapię, laseroterapię (w Med-Plus używamy innowacyjnego systemu Systemu NAVILAS® PRIME) oraz w wyjątkowych przypadkach iniekcje doszklistkowe preparatów anty-VEGF. O wyborze metody leczenia decyduje lekarz okulista. Dlatego w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, radzimy zapisać się na wizytę do naszych specjalistów.
