
Laseroterapia przeciwjaskrowa – nowoczesne wsparcie w leczeniu jaskry
Laseroterapia przeciwjaskrowa polega na zastosowaniu specjalnie dobranej wiązki światła (lasera), która pomaga poprawić odpływ cieczy wodnistej z oka, co prowadzi do obniżenia ciśnienia wewnątrz oka. Dzięki temu spowalnia się lub zatrzymuje postęp choroby.
W zależności od rodzaju jaskry i stanu oka, stosuje się różne techniki laserowe.

Leczenie CME (torbielowatego obrzęku plamki)
Po operacji usunięcia zaćmy pacjenci oczekują (i słusznie!) poprawy jakości widzenia. Czasami jednak mimo prawidłowego przebiegu całego procesu leczenia, nadal zgłaszają zaburzenia widzenia. Może być to objaw tzw. torbielowatego obrzęku plamki żółtej (w skrócie CME). Na szczęście współczesna medycyny zna skuteczne sposoby leczenia i tej dolegliwości.

Centralna surowicza retinopatia (CSR) – leczenie
Surowicza retinopatia (lub chorioretinopatia) to kolejna po AMD i DME choroba związana z obszarem plamki żółtej. W przebiegu choroby dochodzi do przecieku płynu surowiczego właśnie w okolicy plamki żółtej. Jednak w przeciwieństwie do wcześniej wspomnianych retinopatia surowicza może mieć charakter przejściowy. Czy to oznacza, że należy bezczynnie czekać na samoistne wyleczenie?

Diagnostyka obrazowa w okulistyce
Badania obrazowe pozwalają na szybką diagnostykę poważnych chorób oczu, m.in. takich jak jaskra, AMD, DME a nawet nowotworów. Umożliwiają precyzyjną ocenę zmian narządów wzroku, a tym samym wdrożenie najlepszej w danym przypadku metody leczenia. Już w trakcie podjętej terapii pozwalają na regularne monitorowanie stanu zdrowia pacjenta i skuteczności leczenia.

Zespół Suchego Oka (ZSO) – dowiedz się więcej!

BEZPŁATNE LECZENIE AMD I DME – program NFZ
Jeszcze dziesięć lat temu dla pacjentów cierpiących na wysiękowe zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) i cukrzycowego obrzęku plamki (DME) jedyną opcją leczenia były pełnopłatne zabiegi iniekcji doszklistkowych, a ich koszt wynosił prawie 2000 zł za zastrzyk. Przy konieczności regularnego ich powtarzania dla powstrzymania postępu tych chorób mogących prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku leczenie to stanowiło poważne obciążenie budżetu, a dla wielu osób wręcz było barierą nie do pokonania.

Sprzęty NASA w MED-PLUS!
Zaawansowana diagnostyka oka: SPECTRALIS® – Technologia na Ziemi i w Kosmosie!
Wyobraź sobie narzędzie, które potrafi dostrzec najmniejsze zmiany w Twoich oczach jeszcze zanim staną się problemem. SPECTRALIS®, zaawansowany system obrazowania opracowany przez Heidelberg Engineering, to nie tylko przełom w diagnostyce okulistycznej, ale także urządzenie, które dosłownie wykracza poza granice Ziemi, będąc na wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - oraz w łódzkiej placówce MED-PLUS.

LECZENIE AMD
AMD (z ang. Age-related Macular Degeneration) to inaczej zwyrodnienie plamki, czyli obszaru siatkówki oka odpowiedzialnego za ostrość widzenia oraz rozróżnianie kolorów i kształtów. Z wiekiem, a także w wyniku działania szkodliwych czynników (nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu, stres, nadciśnienie tętnicze) dochodzi do jej degeneracji. Powoduje to znaczne pogorszenie widzenia, a tym samym jakości życia osoby chorej. Nieleczone AMD prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku, dlatego tak ważna jest profilaktyka, regularne kontrole okulistyczne, a w razie potrzeby wdrożenie odpowiedniego leczenia.

LECZENIE DME
DME (z ang. Diabetic Macular Edema) to cukrzycowy obrzęk plamki , występujący jako powikłanie choroby cukrzycowej typu 1 lub 2. Innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na DME są: nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, stosowanie używek, otyłość. Obok AMD (link wewnętrzny) cukrzycowy obrzęk plamki jest jedną z chorób najczęściej powodujących trwałe zmiany anatomiczne, upośledzenie narządu wzroku, a nawet jego nieodwracalną utratę. W przeciwieństwie do zwyrodnienia związanego z wiekiem, DME może występować nawet u bardzo młodych osób, dlatego chorzy na cukrzycę powinni regularnie poddawać się kontroli okulistycznej, aby w razie konieczności jak najszybciej wdrożyć leczenie (link do zapisów). Choć zdarzają się sytuacje, że to lekarz okulista jako pierwszy wskazuje na podejrzenie występowania choroby cukrzycowej u pacjenta, który skarży się na pogorszenie wzroku.

LECZENIE JASKRY
Jaskra to jedna z najczęściej występujących przewlekłych chorób nerwu wzrokowego powodująca jego stopniową nieodwracalną destrukcję. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią około 800 tys. osób, z czego połowa niestety nie jest tego świadoma. A nieleczona jaskra może doprowadzić do ślepoty.
Wyróżnia się różne odmiany tej choroby: pierwotną, wtórną, wrodzoną, a także jaskrę otwartego kąta przesączenia i jaskrę zamykającego kąta przesączenia. Występująca w większości przypadków jaskra pierwotna otwartego kąta dotyczy obu oczu, choć zazwyczaj rozwija się nierównomiernie. Wtórna może występować w jednym lub obu oczach.

SPRZĘT
Jednym z najważniejszych urządzeń diagnostycznych w przychodni Med Plus jest System SPECTRALIS® firmy Heidelberg Engineering – zaawansowana okulistyczna platforma diagnostyczna o konstrukcji modułowej, która łączy skanowanie laserowe dna oka z OCT (optyczną koherentną tomografią) w wysokiej rozdzielczości. To jedyny system obrazowania z opatentowaną technologią TruTrack Active Eye Tracking, czyli aktywną dwuwiązkową funkcją śledzenia ułożenia oka w momencie pomiaru.