LECZENIE JASKRY

Jaskra to jedna z najczęściej występujących przewlekłych chorób nerwu wzrokowego powodująca jego stopniową nieodwracalną destrukcję. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią około 800 tys. osób, z czego połowa niestety nie jest tego świadoma. A nieleczona jaskra może doprowadzić do ślepoty.  

Wyróżnia się różne odmiany tej choroby: pierwotną, wtórną, wrodzoną, a także jaskrę otwartego kąta przesączenia i jaskrę zamykającego kąta przesączenia. Występująca w większości przypadków jaskra pierwotna otwartego kąta dotyczy obu oczu, choć zazwyczaj rozwija się nierównomiernie. Wtórna może występować w jednym lub obu oczach.  

Przyczyny powstawania jaskry 

Przyczyny powstawania jaskry pierwotnej nie są do końca poznane. Uszkodzenie nerwu występuje zazwyczaj w następstwie zbyt wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego, spowodowanego zaburzeniami tak zwanego kąta przesączania regulującego odpływ cieczy wodnistej z oka. Choć należy wspomnieć, że choroba jest czasami diagnozowana przy prawidłowych wartościach ciśnienia poniżej 21 mm Hg i może w pierwszym etapie przebiegać zupełnie bezobjawowo. Dlatego zaleca się regularne kontrole okulistyczne (przynajmniej raz w roku), zwłaszcza u osób: 

- powyżej 60. roku życia  

- z dodatnim wywiadem rodzinnym 

- rasy czarnej 

- chorujących na nadciśnienie tętnicze , cukrzycę, hiperlipidemię i hipercholesterolemię 

- z krótkowzrocznością 

- cierpiących na migreny 

- po przebytych urazach oka (które przyczyniają się do rozwoju postaci wtórnej). 

Czynniki te w znacznym stopniu zwiększają ryzyko wystąpienia jaskry.  

Pierwsze objawy jaskry 

W początkowej fazie jaskra przebiega bezobjawowo. Z czasem chory może obserwować zawężające się pole wiedzenia, a także odczuwać ból oczu czy bóle głowy. Ponadto może występować światłowstręt, mroczki czy tzw. efekt halo. Dolegliwości te świadczą o postępowaniu jaskry, dlatego jedynym sposobem uzyskania szybkiej diagnozy  jest wizyta u lekarza okulisty.

Diagnoza jaskry 

Poza standardowymi badaniami okulistycznymi obejmującymi: 

- wywiad lekarski 

- badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego (tonometria) 

- badanie ostrości wzroku 

- badanie dna oka 

- badanie rogówki (pachymetria) 

- badanie kąta przesączania (gonioskopia) – które w Med Plus wykonujemy też w OCT 

W Med Plus wykonujemy optyczną koherentną tomografię dna oka (OCT) za pomocą najnowocześniejszego systemu obrazowania Heidelberg Spectralis (link wewnętrzny) ze specjalnym modułem jaskrowym, który pozwala na szczegółową ocenę stopnia uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz monitorowanie procesu leczenia.

Leczenie jaskry 

Postępowanie w przypadku pozytywnej diagnozy zależy od stopnia zaawansowania choroby. Niestety w przypadku jaskry pierwotnej, której geneza nie jest do końca jasna, leczenie polega na łagodzeniu objawów i zapobieganiu dalszemu rozwojowi schorzenia. W początkowym stadium stosuje się farmakoterapię, obniżającą ciśnienie wewnątrzgałkowe, a tym samym zapobiegającą dalszej degradacji nerwu wzrokowego.  

Poza stosowaniem kropli przeciwjaskrowych w leczeniu jaskry wykorzystuje się też laseroterapię MLT (Navilas, Irydex)/ SLT (Meridial Medical)/ YAG (Meridial Medical), która wpływa korzystnie na odpływ cieczy wodnistej, a tym samym obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe. W Med Plus korzystamy z Lasera MR Q SLT szwajcarskiej firmy Meridian Medical z funkcją wizualizacji miejsca, w którym skupia się wiązka lasera. Funkcja ta minimalizuje ryzyko działania w niewłaściwym miejscu, a tym samym minimalizuje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i gwarantuje bezpieczeństwo procedury.