Wesołych Świąt!
2024-12-23BEZPŁATNE LECZENIE AMD I DME – program NFZ
Jeszcze dziesięć lat temu dla pacjentów cierpiących na wysiękowe zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) i cukrzycowego obrzęku plamki (DME) jedyną opcją leczenia były pełnopłatne zabiegi iniekcji doszklistkowych, a ich koszt wynosił prawie 2000 zł za zastrzyk. Przy konieczności regularnego ich powtarzania dla powstrzymania postępu tych chorób mogących prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku leczenie to stanowiło poważne obciążenie budżetu, a dla wielu osób wręcz było barierą nie do pokonania.
Program NFZ
Na szczęście od 2016 roku leczenie AMD, a od 2021 roku także DME, jest objęte bezpłatnym programem lekowym Narodowego Funduszu Zdrowia (obecnie jest to tzw. program leczenia pacjentów z chorobami siatkówki B70). Dzięki niemu pacjenci, którzy spełniają określone kryteria, mogą korzystać z darmowych zabiegów iniekcji doszklistkowych, które są obecnie najlepszą metodą leczenia wyżej wymienionych schorzeń.
Kwalifikacja do programu leczenia
Pacjenci z diagnozą AMD lub DME są kierowani do programu B70 przez lekarza okulistę, który przeprowadza wstępne badania i ocenia, czy terapia jest wskazana. Ostateczną kwalifikację przeprowadza Zespół Koordynacyjny do Spraw Leczenia Chorób Siatkówki, powoływany przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.
Główne kryteria włączenia do programu to między innymi:
● obecność aktywnej (pierwotnej lub wtórnej), klasycznej, ukrytej lub mieszanej neowaskularyzacji podsiatkówkowej (CNV) zajmującej ponad 50% zmiany w przebiegu AMD potwierdzona w OCT (optycznej koherentnej tomografii) i angiografii fluoresceinowej lub badaniu angio-OCT;
● wiek powyżej 45. roku życia;
● wielkość zmiany mniejsza niż 12 DA (12 powierzchni tarczy nerwu wzrokowego);
● najlepsza skorygowana ostrość wzroku (BCVA) w leczonym oku 0,2-0,8 określona według tablicy Snellena;
● brak dominującego wylewu krwi;
● przed rozpoczęciem leczenia brak istotnego, trwałego uszkodzenia struktury dołka. Po zakwalifikowaniu się do programu wyznaczana jest data pierwszego zabiegu.
Zabieg iniekcji doszklistkowych
Iniekcje doszklistkowe polegają na wstrzykiwaniu leków bezpośrednio do wnętrza gałki ocznej. Pozwala to na bezpośrednie oddziaływanie preparatu na uszkodzoną siatkówkę, co skutkuje spowolnieniem postępu choroby, a często również poprawą widzenia. Do lekówstosowanych w ramach programu B70 należą:
● Aflibercept (Eylea),
● Ranibizumab (Lucentis)
● Bevacizumab (Avastin)
Schemat leczenia zależy od preparatu. Np. leczenie afliberceptem rozpoczyna się od jednego wstrzyknięcia na miesiąc przez trzy kolejne miesiące, a następnie lek podaje się w postaci jednego wstrzyknięcia co 2 miesiące. Z kolei w przypadku ranibizumabu to jedna iniekcja na miesiąc do czasu uzyskania maksymalnej ostrości wzroku lub braku cech aktywności choroby. Każdorazowo pacjenta do podania kolejnej dawki leku kwalifikuje lekarz prowadzący.
Korzyści dla pacjentów
Pacjenci objęci programem leczenia chorób siatkówki poza wskazanymi korzyściami finansowymi zyskują też kompleksową opiekę lekarską bez konieczności zapisywania się w kolejkę oczekujących. Dzięki temu mają gwarancję regularnych kontrolnych badań
okulistycznych z oceną ostrości wzroku i obrazowych (np. OCT). W Centrum Medycznym MED PLUS badania te wykonywane są przez doświadczony zespół specjalistów na wysokiej jakości sprzęcie, umożliwiającym precyzyjne śledzenie postępów leczenia. Osoby, które nie spełniają wymogów NFZ, a mają wskazania medyczne, mogą w naszej placówce skorzystać nadal z komercyjnych zabiegów iniekcji - zapraszamy do kontaktu.