LECZENIE AMD

AMD (z ang. Age-related Macular Degeneration) to inaczej zwyrodnienie plamki, czyli obszaru siatkówki oka odpowiedzialnego za ostrość widzenia oraz rozróżnianie kolorów i kształtów. Z wiekiem, a także w wyniku działania szkodliwych czynników (nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu, stres, nadciśnienie tętnicze) dochodzi do jej degeneracji. Powoduje to znaczne pogorszenie widzenia, a tym samym jakości życia osoby chorej. Nieleczone AMD prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku, dlatego tak ważna jest profilaktyka, regularne kontrole okulistyczne, a w razie potrzeby wdrożenie odpowiedniego leczenia. 

Pierwsze objawy AMD 

Pacjenci (najczęściej po 60 roku życia, ale coraz częściej młodsi) zaczynają obserwować u siebie stopniowe pogarszanie ostrości wzroku, trudności z rozróżnianiem odcieni kolorystycznych, kształtów. Szczególnie znamienne jest falowanie linii prostych. W zaawansowanym stadium choroby w centrum widzenia pojawia się ciemna plama. Powoduje to problemy z wykonywaniem codziennych czynności, czytaniem, oglądaniem telewizji, a przede wszystkim z kontaktami i komunikacją z najbliższymi. 

Najprostszym domowym sposobem na sprawdzenie stanu wzorku jest tak zwany TEST AMSLERA 

Po lewej: zdrowe oko widzi proste linie poziome i pionowe oraz jeden mały czarny punkt w centrum. Po prawej: linie są zniekształcone, falują, a w późnych stadiach choroby w polu widzenia pojawia się wielka ciemna plama.  

Należy jednak pamiętać, że samodzielne wykonywanie Testu Amslera nie zastąpi regularnych kontroli u lekarza okulisty  Natomiast w przypadku podejrzenia AMD należy niezwłocznie umówić się na wizytę. Trzeba jednak pamiętać, że aby umówić się na wizytę w ramach NFZ niezbędne jest skierowanie. 

 

Diagnostyka AMD 

W celu potwierdzenia AMD niezbędne jest badanie okulistyczne ostrości wzroku, dna oka oraz wykonanie specjalistycznych badań obrazowych: OCT (optyczna koherentna tomografia) , angio-oct oraz angiografii fluorosceinowej. W naszej przychodni wspomniane badania wykonujemy przy użyciu aparatu Heidelberg Spectralis oraz Topcon Triton – najnowocześniejszego i najdokładniejszego systemu obrazowania. 

OCT – tomografia oka jest całkowicie bezpiecznym, nieinwazyjnym badaniem obrazowym oka. Nie wymaga specjalnego przygotowania, wskazane może być jedynie podanie kropli rozszerzających źrenice. Badanie wykonywane jest w pozycji siedzącej, trwa kilka minut, w trakcie których pacjent nie może się poruszać ani mrugać.  

AF – (angiografia fluorosceinowa) badanie to wymaga rozszerzenia źrenic oraz podania kontrastu dożylnego (fluoresceiny). Poprzedzone jest wywiadem lekarskim, zwłaszcza w kierunku alergii i chorób krążenia. Pacjent powinien być na czczo, gdyż fluoresceina może wywoływać mdłości.W

trakcie badania wykonywana jest seria fotografii oka, które pozwalają na dokładną ocenę naczyń krwionośnych oka. Badanie może trwać około godziny. Ze względu na rozszerzenie źrenic nie jest wskazane po nim prowadzenie samochodu. Z kolei w czasie wydania z organizmu fluoresceiny można obserwować nietypowe zabarwienie moczu. 

Angio OCT – (OCT-A) to stosunkowo nowe, precyzyjne badanie obrazowe wykonywane bez konieczności podawania kontrastu dożylnego, dlatego stanowi nieinwazyjną alternatywę dla tradycyjnej angiografii fluorosceinowej. Może być wykonywane u osób uczulonych na fluorosceinę, a także np. kobie w ciąży. Umożliwia obserwację i ocenę przepływu krwi w naczyniach siatkówki i naczyniówki, a tym samym diagnozę AMD, ale też innych schorzeń: retinopatii cukrzycowej czy jaskry.

 

Leczenie zwyrodnienia plamki 

Można wyróżnić dwa rodzaje AMD, postać suchą – łagodniejszą, objawiającą się przede wszystkim zaburzeniami ostrości widzenia oraz wysiękową (mokrą), która wymaga specjalistycznego leczenia.  Najbardziej skuteczną metodą są iniekcje doszklistkowe (wstrzykiwanie do oka preparatów anty-VEGF). O ich podaniu oraz wyborze konkretnego leku (aflibercept, ranibizumab, brolucizumab, farycymab) decyduje lekarz okulista. Leczenie należy rozpocząć jak najszybciej od diagnozy. Zazwyczaj wskazane jest przyjmowanie zastrzyków w cyklach oraz regularne kontrole. Pacjenci Medplus mogą skorzystać z refundowanego przez NFZ tzw. programu lekowego, pod warunkiem spełnienia odpowiednich kryteriów. Umów się na wizytę kwalifikacyjną. 

 

Zabieg – iniekcje doszklistowe 

Zastrzyki podawane do gałki ocznej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych. Cała procedura zazwyczaj trwa kilka minut. Poprzedzona jest badaniem okulistycznym. Po zabiegu na oko zakłada się opatrunek. Przez kilka kolejnych dni może występować lekki dyskomfort i zaczerwienienie. W tym czasie zalecany jest oszczędny tryb życia.