Zaćma

Zaćma (inaczej katarakta) to jedna z najpowszechniejszych chorób oczu, prowadząca do zmętnienia soczewki, a w rezultacie do pogorszenia ostrości wzroku, a nawet ślepoty. Zazwyczaj jest to następstwo starzenia się organizmu, ale bywa też powikłaniem urazów i stanów zapalnych oczu oraz chorób ogólnoustrojowych, przede wszystkim cukrzycy.

 

Ze względu na lokalizację zmian wyróżniamy:

  • zaćmę korową (na obwodowej części soczewki)
  • jądrowa (zmętnienie środka soczewki)
  • podtorebkowa tylna (na tylnej części soczewki)

Pierwsze objawy zaćmy
Zaćma rozwija się powoli. Wzrok stopniowo pogarsza się po 40 roku życia. Wtedy pojawiają się problemy z widzeniem z bliska, występują zaburzenia ostrości widzenia. Pierwsze objawy choroby zazwyczaj pojawiają się później, około 60 roku życia. Zaburzenia ostrości widzenia postępują. Pacjent ma wrażenie widzenia “jak przez mgłę”. Dodatkowo pojawia się nadwrażliwość na jasne światło, problemy z widzeniem w ciemności, zmienione widzenie kolorów i kształtów, a objawy te nie ustępują po zmianie szkieł korekcyjnych.


Czynnikami przyśpieszającymi mętnienie soczewki są także:

  • niezdrowy tryb życia
  • nałogi
  • otyłość
  • występowanie choroby w rodzinie
  • nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne
  • długotrwałe stosowanie leków steroidowych


Diagnostyka zaćmy
W razie wystąpienia objawów niezbędna jest wizyta u lekarza okulisty, który może potwierdzać zaćmę już w trakcie rutynowego badania. Przeprowadza wywiad z pacjentem, bada dno oka, może również wykonać diagnostykę obrazową (OCT). W Med-Plus do tego celu wykorzystuje się System SPECTRALIS® firmy Heidelberg Engineering (umożliwiający zarówno laserowe skanowanie, jak i optyczną koherentną tomografię dna oka).


Leczenie zaćmy
Jedynym skutecznym sposobem jej leczenia jest zabieg chirurgiczny. W jego trakcie zmętniała soczewka jest rozdrabniana za pomocą ultradźwięków i usuwana, a na jej miejsce wszczepiana jest sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa. Nowa soczewka może być standardowa lub o dodatkowych właściwościach, dzięki którym wzrok pacjenta może po operacji nie tylko wrócić do stanu sprzed choroby, ale nawet się poprawić. Wyróżniamy soczewki: jednoogniskowe, wieloogniskowe, toryczne (dla osób ze stygmatyzmem), dodatkowo sferyczne lub asferyczne. O wyborze konkretnej decyduje lekarz w porozumieniu z pacjentem. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Po lewej: obraz widziany przez zdrowe oko. Po prawej: mętny obraz widziany przez oko dotknięte zaćmą.

Zabieg usunięcia zaćmy
Zabieg usunięcia zaćmy jest procedurą jednodniową, wykonywaną w miejscowym znieczuleniu, a więc bezbolesną i bezpieczną. Trwa około 30 minut. Po zabiegu na oko zakładany jest opatrunek. Jeszcze tego samego dnia pacjent jest wypisywany do domu.
Rekonwalescencja trwa od kilku dni do kilku tygodni. W tym czasie może występować miejscowy dyskomfort, zaczerwienienie, łzawienie, niewyraźne widzenie. Dlatego w tym czasie należy unikać prowadzenia pojazdów, nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne, stosowania makijażu oczu. Ponadto należy dbać o ochronę oka przed promieniami słonecznymi, zanieczyszczeniem czy
podrażnieniem. Konieczne jest również stawienie się na wyznaczoną przez lekarza prowadzącego wizytę kontrolną.


Zaćma wtórna
Po zabiegu usunięcia zaćmy niektórzy pacjenci zaczynają znowu się uskarżać na zamglone widzenie. Może to być spowodowane przez tak zwaną zaćmę wtórną. Nie jest jednak to samo schorzenie co pierwotnie usunięta zaćma i nie wymaga powtórnej operacji. Do jej leczenia wystarczy krótki nieinwazyjny zabieg laserowy. W Med-Plus do tego celu używamy lasera MR Q SLT szwajcarskiej firmy Meridian Medical. Posiada on specjalną funkcję umożliwiającą precyzyjne wybranie punktu poddanego laseroterapii, co pozwala zredukować ewentualne skutki uboczne zabiegu.

 

Podsumowanie
Na zaćmę w jednym lub obu oczach cierpi w jakimś stopniu większość osób po 65 roku życia. Trzeba jednak pamiętać, że jest to choroba całkowicie uleczalna, i to w trakcie jednego krótkiego zabiegu. Natomiast nieleczona może doprowadzić do ślepoty. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u lekarza okulisty. Lekarze przyjmujący w Centrum Medycznym Med-Plus mają duże doświadczenie kliniczne i przeprowadzają regularnie tego typu zabiegi w szpitalach. Zachęcamy do konsultacji u wybranego specjalisty (zespół MED-PLUS).